אתלטיק בילבאו: הגרסה האנגלית

הרבה ציניקנים ורואי שחורות מדברים על מות האידיאולגיה בתחומים רבים ובהם הספורט. פוליטיקאים עוברים ממפלגה למפלגה על בסיס אופורטוניסטי בלבד. כדורגלנים שואלים את הסוכן שלהם קודם כל מה גובה המשכורת ורק אז את שם הקבוצה המעוניינת בהם.

בקצה השני של הסקאלה, הדוגמא הכי בולטת לקנאות אידיאולוגית היא אתלטיק בילבאו. הקבוצה האדומה-לבנה הוקמה על ידי בריטים והסברה הרווחת היא שבגדיה עוצבו על בסיס התלבושת של סנדרלנד וסאות'המפטון. זאת למרות שהדגל של העיר בילבאו בצבעי אדום-לבן. לאתלטיק בילבאו יש עיקרון ברור: בקבוצה משחקים רק שחקנים באסקים.
קל לחשוב כי הקונספט הזה שביר ונועד לכישלון אך התוצאות מספרות סיפור שונה לגמרי. הקבוצות היחידות שלא ירדו מהליגה הראשונה בספרד הן ברצלונה, ריאל מדריד ובילבאו. הבאסקים גם מדורגים במקום הרביעי בדירוג האלופות בספרד עם 8 תארים, האחרון ב-1984. 
כנראה שבילבאו תרד ביום מן הימים ואז המדיניות הייחודית תזכה לביקורת החריפה ביותר. ספק אם זה יישנה את דעתם של מקבלי ההחלטות באיצטדיון סן מאמס. בהשראת הקבוצה הבדלנית הזו, ניסיתי לחשוב על כמה דוגמאות לקו אידיאולוגי שאפשר להחיל באי הבריטי:
ארסנל – אחרי שארסן ונגר יחליט שנמאס לו ויעזוב את התותחנים, אפשר למנות את טוני אדאמס ולהחליט על מדיניות של אנגלים בלבד. לאוהדים ייקח קצת זמן להתרגל לכך שהשחקנים מדברים בשפתם ומתקלחים פעם ביום.
פורטסמות' – בשנים האחרונות הולכים בפראטון פארק על הרבה שחקנים שחורים. אפשר להפוך את זה למדיניות חובה ובמקום פיטר קראוץ' לחפש סנטר מה-NBA.
מנצ'סטר יונייטד – פרגוסון יעיף את כל הסגל קיבינימט, ישאיר את דארן פלטצ'ר ויביא עוד 17 סקוטים. לפחות כל הקבוצה תבין מה לעזאזל הוא אומר באימונים ובחדר ההלבשה.
צ'לסי – היום יש בסגל הכחולים את ג'ו קול, אשלי קול ובעבר מיעט לשחק שם קרלטון קול. אם יימנו את אנדי קול כמאמן, יביאו את איריס קול לרדיו CFC ויחזירו מגמלאות את הקנצלר הלמוט קוהל אפשר להתחיל לבנות קבוצה. לא בטוח שקול האוהדים יהיו מרוצים.
סטוק סיטי – לאחר שנושא השכפולים הגנטיים יצבור תאוצה, יעלו בהרכב עם 11 רורי דלאפים. צריך לחלק את העומס בין הידיים של כולם ושלא ייפול רק על אירי מסכן אחד.
ליברפול – תנאי הקבלה לקבוצה: לפחות 3 אליפויות ברזומה. אולי שחקנים עם רקורד מוכח יביאו לשינוי האופי הלוזרי וחסר האליפויות של הסקאוזרים. או שפשוט יעתיקו מסטוק ויעלו עם 11 קראגרים. הקופ בעד.

2 thoughts on “אתלטיק בילבאו: הגרסה האנגלית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.