הצ'אנס האחרון של ארקדי גאידמק

גם אם תרכשו מחשבון משוכלל מאוד, תתקשו לספור את כמות הטעויות שביצע ארקדי גאידמק בישראל. טביעת האצבע של המיליארדר (עדיין מיליארדר?) הורגשה גם בליגה האנגלית כשעזר לפורטסמות' בעזרת בנו סאשה להפוך מקבוצת תחתית לקבוצת מרכז טבלה-שיפולי צמרת.

מיטב הכתבות כבר ניסו לספק הסברים לכישלונותיו של הרוסי-צרפתי-ישראלי-שקר כלשהו. החל מרכישת בית"ר, דרך הכישלון האלקטורלי בבחירות בירושלים ועד הירידה הדרסטית בנכסים. אולם, יש לגאידמק סיכוי אמיתי להשפיע על נושא מאוד מדובר ובוער. אם יבצע את המלצתי – ידברו עליו עוד שנים והוא עשוי להיות פורץ דרך חשוב.

בשנת 1989 דיוויד מארי, יושב הראש האמיד של גלזגו ריינג'רס, הדהים את סקוטלנד ואת עולם הכדורגל כשרכש את מו ג'ונסטון הקתולי. ג'ונסטון היה לשחקן הקתולי הראשון שמשחק בכחולים של ריינג'רס מאז מלחמת העולם הראשונה. חייו של החלוץ לא היו קלים וחלק מהאוהדים של סלטיק ניסו למרר לו את החיים. ג'ונסטון עבר לגור באדינבורו כי ביתו נפגע מבקבוק תבערה שהשליכו אוהדי סלטיק. לקראת המשחקים הוא הסתובב עם שומר ראש ובנוסף ניסו לתקוף את אביו.

ג'ונסטון הוא קורבן של היריבות המרה בין ריינג'רס וסלטיק על רקע קתולי-פרוטסטנטי. למרות זאת, מאז שעבר לריינג'רס וחידש את המסורת בה משחקים במדיה גם קתולים, היא המשיכה לקנות שחקנים על בסיס של רקע מקצועי בלבד ולא על בסיס של דת כזו או אחרת. אחד השחקנים היציבים באייברוקס בשנות התשעים היה הבלם האיטלקי (והקתולי) לורנצו אמורוסו שהיה אהוב בריינג'רס ואף התמנה להיות הקפטן שלה.

המסקנה ברורה: ארקדי גאידמק חייב להביא מוסלמי לבית"ר ירושלים. הרכישה צריכה להיות מסיבות מקצועיות ועל דעת המאמן. לפי דעתי, ברגע שיבוא שחקן אחד כזה וישחק טוב, תתרחש פריצת דרך והדבר ייהפך לנורמה. סביר להניח כי האוהדים של בית"ר יעשו מהומות והשחקן עשוי לסבול בהתחלה. עם הזמן הכעס אמור להתפוגג והשינוי יוביל לאווירה סובלנית יותר בטדי וברחבי ישראל.

אין הכרח שבית"ר תרכוש שחקן מסכנין או מנצרת – גם שחקן מוסלמי מחוץ לישראל יכול להביא את השינוי התפיסתי המתבקש. אם אכן זה יתרחש, אוהדי בית"ר המתונים יוכלו להראות שקולם חזק מהקיצוניים על ידי הבעת תמיכה ברכישת השחקן. כאשר מוחמד צ'יטה סיכם בבית"ר ירושלים ביולי 2006, הנהלת הקבוצה הודיע כי למרות שמו ה"מאיים", הוא נוצרי ולא מוסלמי. מיותר לציין כי החלוץ מככב היום בליגה הספרדית במדי סנטנדר ובית"ר הפסידה שחקן מצויין בשל שמו הפרטי.

ככל הנראה גאידמק לא יבצע שום מהלך תקדימי כזה וייזכר כמוכר נשק שניסה לעשות הון פוליטי ומעמדי על חשבון מצוקות של אנשים בשדרות ובקריית שמונה. למרות השם המפוצץ של מפלגתו הבדיונית, אין לו שום כוונה לעשות צדק בחברה. אולי מפלתו תגרום לאנשים עם כוונות זדוניות דומות להירתע ולא להגיע לישראל על מנת לקנות אנשים בדרכים מפוקפקות.

3 thoughts on “הצ'אנס האחרון של ארקדי גאידמק

 1. יובל

  בתור אוהד בית"ר, לא נותר לי אלא לקוות גם כן ליום שבוא יבוא שחקן מוסלמי (אבל מצויין, ורק מצויין, ועל כך תיכף) לבית"ר.
  השחקן הזה חייב להיות מצויין, כי זו הדרך היחידה בה הרוב השפוי יצליח לנצח את המיעוט הקולני והאלים בקהל של בית"ר – רק בעזרת יכולת על של השחקן זה יקרה.
  אם יביאו שוב שחקן כמו איברהים נדאללה, שום דבר לא יעזור – גם לי לא הייתה מוטיבציה גדולה לעודד את השחקן הבינוני-מינוס-מינוס הזה, ששיחק בבית"ר ב-2004. אבל אם צ'יטה היה מגיע, זה היה יכול להיות הרבה יותר קל.

 2. בני גלובינסקי

  יובל – אני לא בטוח שהחלק השפוי אצל אוהדי בית"ר הוא הרוב אבל על זה אתה יכול להעיד יותר טוב ממני. העניין הוא שיש רתיעה כללית מתגובת האוהדים על כל מהלך וזה לא תקין במיוחד בעניין הגזעי-דתי.

 3. יובל

  בני, כמו שציינת – בית"ר לא המציאה את הרתיעה מהאוהדים בנושא הזה. תנסה להביא שחקן פרוטסטנטי (הכי טוב אנגליקני) לסלטיק, תנסה להביא ספרדי ממדריד לאתלטיק בילבאו, ויש עוד כמה דוגמאות ברחבי העולם.
  זה לא הופך את זה לבסדר, אני את דעתי כבר הבעתי – אבל הדבר הזה קיים.

  החלק הבעייתי בקהל של בית"ר הוא בהחלט המיעוט, ואלה אותם 2,000 אוהדים שתמיד יילכו לכל משחק חוץ (אליהם מצטרפים כ-1,000-2,000 נוספים לכל משחק חוץ. הם גם אלה ששרקו בוז בדקת הדומיה לרבין בקרית-אליעזר (מקרה חמור ומגעיל, אבל בתור שמאלני – לא חמור כמו שעשו ממנו בתקשורת, ולא יותר חמור משריקות בוז של אוהדי סכנין בדקת דומייה לנרצחי פיגוע).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.