הקייטנה של אלי גוטמן

בקיץ שבין כיתה ה' לכיתה ו' נרשמתי לקייטנת כדורגל. זו לא הייתה סתם קייטנה אלא קייטנת הכדורגל של אלי גוטמן. המאמן הצעיר דאז, המכונה לעיתים ישראל, אירגן תעסוקה לחופש לילדודס שפינטזו לרוץ עם כדור בשיא החום וללמוד את רזי הכדורגל.

גוטמן עשה צעדים ראשונים בליגה הלאומית והיה מאמנה של צפרירים חולון לפני שעבר למכבי הרצליה. הוא גם היה ידוע כעוזרו של שלמה שרף בעונת הדאבל של מכבי חיפה ב-91'. לכן, קצת הופתעתי בתור זאטוט כאשר כבוד המאמן ישב עם ההורים והילדים בקפה "הבנק" החיפאי והחתים אותם אישית על מסמכי ההצטרפות לקייטנה.

הקייטנה נערכה בכפר סיטרין וכבר ביום הראשון חילקו אותנו לקבוצות. מכיוון שבאותו קיץ נערך המונדיאל, הילדים חולקו לשמות של נבחרות ולא לקבוצות אירופאיות כמו בשנים אחרות שבהן התקיימה הקייטנה. אני הייתי בנבחרת איטליה (באסה).

האיש המפחיד בקייטנה היה רס"ר המשמעת של גוטמן, פליקס נעים, שהיה עוזר שלו במספר קבוצות לאחר מכן. כיאה ל"גרמני", נבחרת גרמניה הייתה הטובה ביותר באותו הקיץ וגם זכתה באליפות. שיחק בה אחד, ניר ברקוביץ' קוראים לו. אח של אייל לא התפתח לשחקן מקצועני אך בגילאים הקטנים היה כוכב גדול.

למרות שהייתי קשר די אפור, שיבצו אותי לקבוצה א' ולא לקבוצה ב' ובמשחק מול גרמניה האימתנית הופקדתי לשים עין על ברקוביץ' ג'וניור. הם פתחו לנו את הצורה אך בסוף המשחק חולקו שתי מדליות – לי ולניר ברקוביץ' ומי שחילק את הפרסים היה אח של ניר בכבודו ובעצמו.

אטרקציה נוספת (חוץ ממיץ קרח גורר שיעול ולחמניה) הייתה הגעתם של כוכבים והתחככות עימם. גוטמן הביא לנו את ראובן עטר, רוני רוזנטל, עופר מזרחי ועוד. הפורמט היה כזה: כל ילד ביצע דאבל-פס עם השחקנים ובעט לשער. מי שהבקיע המשיך לסיבוב הבא עד שהוכתר מנצח.

כשצפיתי הערב בהפועל תל-אביב וראיתי את הבעות הפנים של גוטמן – נזכרתי באותו מאמן צעיר שעשה קצת כסף מהצד בתקופת הפגרה. הגביע שלקח עם באר שבע היה מיוחד והאליפות עם הפועל חיפה הייתה נדירה ומאורגנת. למרות ההצלחות, דווקא האדומה השלישית והנוכחית שלו נראית מתאימה לו מכל.

הקבוצה שמקדשת את ה-0:1 מצאה את המאמן ששואף באופן מתמיד ל-0:1 קטנטן. השילוב הזה הביא למקום ראשון בבתים של הליגה האירופית ולעלייה מרשימה לשלב הבא במפעל. הגוטמניזם הורגש בכל חלקיו של הדשא בבלומפילד: הסדר, האירגון, המשמעת הטקטית והעמידה על המגרש – הכי רחוק מקייטנה שיכול להיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.