הרוסים על הפרמייר-ליג

השוואה מהירה מלמדת כי מאז הקמת הפרמייר-ליג ועד היום שיחקו בה יותר שחקנים ישראלים מאשר שחקנים רוסים. בעוד שישראל שלחה שנים-עשר נציגים לליגה האנגלית (כולל שתי הופעות וחצי של אבי נמני במדי דרבי קאונטי) האימפריה הרוסית מתגאה בשבעה שחקנים בלבד שהחליפו את הפירושקי בפיש אנד צ'יפס.

כיום משחקים בליגה האנגלית ארבעה רוסים: רומן פבליוצ'נקו (טוטנהאם), אנדריי ארשאבין (ארסנל), יורי ז'ירקוב (צ'לסי) ודיניאר ביליאלטדינוב (אברטון). עד המעבר של פבליוצ'נקו לטוטנהאם בתום חלון ההעברות של קיץ 2008, רק שלושה רוסים פקדו את אנגליה ב-15 שנות פרמייר-ליג: אנדריי קנצ'לסקיס (זכור בעיקר ממנצ'סטר יונייטד), דמיטרי חארין (צ'לסי) ואלכסיי סמרטין (צ'לסי ועוד).

במשך תקופה לא ארוכה נוצרו שני מצבי קיצון: רוסים שמחפשים את מזלם בליגות בינוניות מחוץ לרוסיה (ואפילו בישראל) ורוסים שלא עוזבים את הליגה המקומית בגלל משכורות-עתק למרות הצעות מליגות טובות יותר. ייתכן שנקודת המפנה במקרה האנגלי הייתה ההצלחה של נבחרת רוסיה ביורו האחרון.

למרות שעלו לטורניר בפוקס שלא מהעולם הזה (על חשבון אנגליה כמובן…), הידינק הצליח להוביל חבורה מגובשת וקבוצתית לחצי הגמר רק כדי להפסיד לספרד הבלתי ניתנת לעצירה. שחקנים שכיכבו בטורניר עברו לאנגליה וגם לגרמניה (פוגרבניאק). שחקנים כמו איגור אקינפייב ודמיטרי טורבינסקי היו טובים ביורו ונשארו ברוסיה. גם הזכיות של צסק"א מוסקבה וזניט סנט פטרבורג האדירו את שמם של השחקנים הרוסים שהיו שותפים להישג.

ערכם של השחקנים ממשיך לזנק ומחירם עולה בהתאם. הסקאוטים של הקבוצות המובילות מבלים דרך קבע במוסקבה וסנט פטרבורג כדי לעקוב אחר רכישות פוטנציאליות. גם האלופה רובין קאזאן הראתה שיש לה מה למכור עם הניצחון הסנסציוני בקטאלוניה. עושה רושם שהאוליגרכים המקומיים ישאירו את הליגה הרוסית אטרקטיבית למדי אך שחקנים יוצאי דופן יגיעו לקבוצות העילית של היבשת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.