לא זכו לקרדיט

הנה לכם תרגיל: תעברו ברחוב ותשאלו את 100 האנשים הראשונים שתפגשו מי הוא ממציא הטלפון. חלק יגידו שאין להם מושג, חלק לא יבינו מה אתם רוצים מהם ומי שבטוח שהוא יודע את התשובה יענה אלכסנדר גראהם בל. זה נכון, בל אכן המציא את הטלפון אך הוא לא היה היחיד.

אנטוניו מאוצ'י, אלישע גריי, יוהאן פיליפ רייס וטיבאדאר פושקש (איפה די סטפנו?) הם רק חלק מהאנשים שתרמו לא פחות מבל להמצאת האבטיפוס של המכשיר אך די נשכחו בין דפי ההיטוריה העמוסים בין כה וכה. בל ידוע ומוכר בשל העובדה שהצליח לרשום את הפטנט מהר יותר מכל השאר. אלישע גריי האומלל רשם פטנט שעתיים אחרי בל והחמיץ רק במעט כניסה היסטורית לתודעה של הדורות הבאים.
גם בכדורגל יש מקרים לא מעטים של אנשים ומועדונים הזכורים כאגדות לנצח נצחים, וכאלה שמסיבות שונות ומשונות לא הצליחו לצלוח את המסע הארוך אל תוך דפי ההיסטוריה:
פאביו קאפלו: המאמן האיטלקי המוערך לא צריך עוד קרדיט מעבר למה שניתן לו, ואולם הזכייה בליגת האלופות של ריאל מדריד ב-1998 צריכה להיזקף לזכותו ולא לזכות יופ היינקס שלקח את הקבוצה שהשאיר האיטלקי וזכה עימה בגביע החשוב מכל. הייתי אומר אותו דבר על אברם גרנט אם היה זוכה עם צ'לסי של מוריניו בעונה שעברה.
קלאודיו ראניירי: עוד איטלקי לרשימה. לא קיבל את הצ'אנס הנאות להצליח בצ'לסי בתקופת אברמוביץ'. המיוחד בא במקומו והרבה אוהדי כדורגל משוכנעים שגם ראניירי היה מביא לסטמפורד ברידג' את האליפות המיוחלת אחרי 50 שנות בצורת.
מנצ'סטר סיטי: השנה היא 1968 והסיטיזנס לוקחים אליפות שניה בתולדותיהם (ואחרונה מאז). דווקא כשכל הקרדיט צריך להינתן לצד התכול של העיר מנצ'סטר באה יונייטד, הופכת לאנגליה הראשונה שזוכה בגביע האלופות וגונבת לסיטי את כל הפוקוס.
הקשר האחורי: מוקדש לכל הגרזנים ה"אפורים" באשר הם, שעושים את כל העבודה השחורה בשביל הקשרים היצירתיים ובשביל החלוצים הכוכבים. הקשר האחורי מקבל הערכה מהמאמן שלו ומהקהל שמעריך לחימה אך מקבל הרבה פחות קרדיט ואור זרקורים מאשר השחקנים ההתקפיים יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.