במקום שבו מצנזרים בלוגים יצנזרו גם בני אדם

היינריך היינה אמנם מת כבר יותר מ-150 שנה אבל המשפט המצמרר והגאוני שלו, בשינוי קל ומותאם לרוח התקופה, לא יכול להיות נכון יותר.

בשנים האחרונות רשת האינטרנט התמלאה בבלוגים בנושאים שונים. גולשים שרוצים להביע את דעתם מקבלים את הבמה ומתחילים לשפוך. במקביל, החלו רשויות שונות לפקח על התעבורה החדשנית והפרוצה שמסתובבת לה חופשי ומחכה שיקראו אותה. דו"ח של אוניברסיטת וושינגטון מספר כי מאז 2003 נעצרו 64 בלוגרים על דבר מה שפרסמו והרגיז כמה אנשים. יש לשער כי מאז פרסום הדו"ח גדל מספר העצורים.
עוד נמצא כי יותר ממחצית העצורים באים מסין, מצרים ואיראן. אפילו במינמאר הקיקיונית מבצעים מעצרים על ימין ועל שמאל. לא מפתיעה העובדה כי במדינות לא דמוקרטיות מתבצעים רוב המעצרים האלה. מה שמדאיג הוא הפיקוח במדינות הדמוקרטיות שלכאורה מאפשרות חופש ביטוי.
בישראל אמנם אף בלוגר לא נעצר (לפחות לא לאור היום) אך המשפט בין שלמה מן לוואן יכול להוביל לתובנות מרתקות לגבי התייחסות מדינת ישראל לנושא. הסירוב של תפוז לעמוד מאחורי מן/ייגר מאייסטר לא פחות חמור בעיני מאשר מעצר של בלוגר. את ההשלכות נוכל לדעת החל מחודש אוקטובר אז אמור להתחיל המשפט – בתקווה שיסתיים לפני 2015.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.