הטוב ביותר (יוסי בניון מחליף קידומת)

שגיא כהן, אחד שפעם אהבתי לקרוא את טוריו בעיתון והפך ברבות השנים לטרחן בלתי נלאה, כתב לפני כמה שנים שפלה היה הגדול מכולם, דייגו מראדונה המופלא מכולם ואלפרדו די-סטפנו הוא הכדורגלן הטוב ביותר בכל הזמנים.

ניסיתי להקביל את התבנית הזאת לכדורגל הישראלי והגעתי לתוצאות הבאות: מוטל'ה שפיגלר הוא הגדול מכולם, אייל ברקוביץ' הוא המופלא מכולם ויוסי בניון הוא הטוב מכולם. כבר בגיל 30, אפשר להכתיר את היהלום מדימונה ככדורגלן הישראלי הטוב ביותר בכל הזמנים.

בניון הוא הטוב ביותר לא בגלל שהגיע לליברפול (אבי כהן, רוני רוזנטל), לא בגלל כמות התארים האירופים שהשיג (אפס) ולא בשל הצניעות האופיינית לו ומזגו הנוח (אייל ברקוביץ'). בניון הכי טוב בגלל שני אלמנטים: פוטנציאל ומימוש הפוטנציאל. כבר מגיל צעיר אפשר היה לראות שמתפתח שחקן ברמה עולמית. הטכניקה שיש לבניון ברגליים שמורה רק לטובים ביותר.

הבעיה הגדולה היא לבטא את היכולת ברמות הגבוהות ביותר ובניון ידע לעשות את זה. אולי זה קרה בגלל ההתחשלות באייאקס ואולי השנים בסנטאנדר השקטה נתנו לפרי להבשיל לאט לאט. בחירת הקבוצות הייתה נכונה ומתוזמנת ובניון הפך את עצמו לשחקן מוביל בקבוצה אירופית מפוארת.

זה נכון שליברפול בשקיעה אבל מצבו של המועדון לא מוריד במאומה מהסטטוס של יוסי בניון. הייתי באימון מכבי חיפה כשבניון היה בן 18, יום לאחר שהבקיע שער מול אוסטריה בנבחרת האולימפית. צפיתי בו לפני חצי שנה באנפילד והיה כיף לראות את השדרוג הכל כך נדיר לשחקן ישראלי.

ועכשיו לקצת פסימיות: אין באופק שחקן ישראלי שעשוי להתקרב לרמה של יוסי בניון. אייל גולסה? ביברס נאתכו? שחקנים טובים אבל רחוקים מאוד מהיכולת שבניון הציג בגיל העשרה. כנראה שצריך לחלוף דור נוסף כדי שייצמח עוד כישרון כזה. אנדריי שבצ'נקו גדל באיזור צ'רנוביל והוא האוקראיני הכי טוב שיש. יוסי בניון גדל בדימונה והוא הישראלי הבכיר. אולי הכישרון הבא יגיע מאיזור בושהאר או נתנז.

הפרוייקט של וואלה בנושא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.