לא לפלייאוף

מנכ"ל הפרמיירליג, ריצ'רד סקודאמור, מתקנא כנראה באבי לוזון. אין דרך אחרת להסביר את שלל ההצעות והחידושים שאדון סקודאמור רוצה לנסות על הליגה הטובה בעולם.

לפני שתי עונות המנכ"ל השתעשע ברעיון להמציא את "המשחק ה-39", אותו מחזור נוסף שאמור להתקיים מחוץ לאנגליה, באיחוד האמירויות למשל. היו לרעיון הזה שלוש מטרות עיקריות: 1. כסף 2. כסף 3. כסף. על מנת לאשר את הרעיון הזה, נדרשת תמיכה של 14 מועדונים מתוך ה-20 של הפרמיירליג. בינתיים זה לא נראה באופק.

הרעיון החדש מבית מדרשו של סקודאמור הוא הנהגת שיטת פלייאוף על העלייה לליגת האלופות, בדומה לזו המתקיימת בהולנד. ראשי הפרמיירליג רוצים לפצח את המועדון הסגור של ארבע הגדולות ולתת אפשרות לעוד קבוצות להגיע לליגת האלופות היוקרתית. אם התוכנית תצא לפועל, בתום העונה מקומות 4-7 יעשו מיני-טורניר של חצי גמר וגמר כשהמנצחת תלך למוקדמות ליגת האלופות.

אני מתנגד לרעיון ממספר סיבות. ראשית, כל הרעיון בשיטת ליגה הוא לראות לאורך זמן את הישגי הקבוצות. אם קבוצה מצליחה לסיים במחזור הרביעי לאחר 38 מחזורים מתישים אז מגיע לה להיות במוקדמות ליגת האלופות ואין שום סיבה לצ'פר את שלוש הקבוצות שמתחתיה. אם כבר, למה לא לעשות פלייאוף על האליפות בתום הליגה הסדירה?

שנית, העונה הנוכחית מוכיחה לנו שהקרב על המקום הרביעי בעיצומו תוך כדי הליגה הסדירה, ולא צריך שיטת גביע כדי להתחרות עליו. רק שלוש הראשונות ברחו לליגה והקרב על מוקדמות האלופות בין ליברפול, טוטנהאם, אסטון וילה ומנצ'סטר סיטי מרתק מתמיד. גם המחשבה שקבוצה ממקום שביעי תלך בסופו של דבר לליגת האלופות לא מעודדת.

לבסוף, סקודאמור צריך לשנן את המשפט שתמיד מוכיח את עצמו: "אם זה לא שבור, אל תתקן את זה". הליגה האנגלית מצליחה ונהנית משיא פריחתה בשנים האחרונות עם רייטינג עולמי גבוה והצלחת הקבוצות המקומיות ברחבי היבשת. אין שום צורך לתקן אך סביר להניח שקבוצות רבות יהיו בעד המהלך שבכל מקרה אם ייצא לפועל ייחל רק בעוד שלוש עונות.

3 thoughts on “לא לפלייאוף

 1. רועי שהגיע אחר-כך

  הכל נכון, רק שבפועל אלה תמיד אותן ארבע. וכשקבוצה אחרת מצליחה לגנוב את המקום הרביעי, עושים שמיניות באוויר כדי להכניס את הסקאוזרים בכל זאת לצ'מפיונס. זה אומר שהקבוצה שהשתחלה למקום הרביעי לא מצליחה לנצל את העונה הזו כדי לסגור פערים כלכליים ממועדון ארבע הגדולות, היא אינה מצליחה לרוץ בשני מפעלים במקביל ונשארת רק עם הזכרונות הטובים, בלי שזה מתרגם לאיזושהי המשכיות.
  אני לא יודע אם פלייאוף הוא בהכרח הפיתרון, אבל אני לא בטוח שהוא בהכרח רעיון פחות טוב ממה שקורה עכשיו.

 2. בני גלובינסקי

  עובדה שאסטון וילה, מנצ'סטר סיטי וטוטנהאם מסתדרות יפה מאוד העונה וגם אברטון עוד לא איחרה את הרכבת לטעמי. חבל להפוך את הליגה לטורניר גביע – 38 מחזורים מספיקים לקבוע גורלות ולא צריך להמשיך אחריהם.

 3. רועי

  השאלה היא לא אם הן נותנות פייט עונה שלמה, ובסוף כל עונה מוצאות את עצמן בליגה האירופאית או גביע אופ"א או איך שלא יקראו לזה בשנה הבאה. השאלה היא, בעצם, האם ההנחה שלך ששום דבר לא שבור היא הנחה נכונה. אני לא יודע את התשובה בעצמי, אני רק מעלה תהיות).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.