מיאטוביץ' וסולשיאר

שניהם חלוצים מלידה, סקוררים טבעיים שפרחו בקבוצות העילית של אירופה. שניהם כבשו את שער הניצחון בגמר ליגת האלופות, אחד ב-98' והשני ב-99'. שניהם קיבלו תפקידים בכירים לאחר פרישתם בקבוצות בהן חוררו רשתות במשך שנים ועדיין קיים הבדל תהומי בין פרדראג מיאטוביץ' לבין אולה גונאר סולשיאר.

אז מהו בכל זאת ההבדל? פז'ה מיאטוביץ' הוא עסקן בכל רמ"ח איבריו. הוא פרש ב-2004, נשאר לגור בספרד והפך לסוכן שחקנים. רמון קלדרון הבין שפז'ה פופולרי בקרב אוהדי ריאל מדריד והצליח לגייס אותו לבחירות ב-2006. קלדרון נבחר ומיאטוביץ' מונה לתפקיד המעורפל – המנהל הספורטיבי.
התפקיד הזה בעייתי משום שהוא גם קשור לניהול (מי אחראי על המאמן?), גם קשור לאימון (מי קובע את הרכש?) ונותן מקום מפלט לנשיא לברוח מאחריות. כשפיטרו את שוסטר, קלדרון שמח לבשר כי הוא האמין בגרמני אבל מיאטוביץ' הוא זה שהחליט לשלוח אותו הביתה.  
בניגוד לפז'ה, סולשיאר הוא איש כדורגל נטו ומנצ'סטר יונייטד הוא מועדון שנותן לנורבגי לגיטימציה להישאר רק ככזה. העניין קשור גם לחלוקת התפקידים הברורה במועדון: פרגוסון הוא השליט הכל יכול. הוא אחראי על הרכש, על ההרכב, על קביעת משחקי הידידות, על האימונים ושולט בקבוצה מרמת השחקנים ועד אחרון האפסנאים.
יש במודל הזה גם חיסרון – המועדון לא פתוח לשפע דעות ואם פרגוסון טועה אז אין מי שיתקן אותו וייצא נגדו במידת הצורך. כאשר סולשיאר פרש פרגוסון הציע לו לאמן את קבוצת המילואים. הנורבגי נוח המזג הסכים מיד ורואה את שחקניו מתחילים להשתלב בקבוצה הבוגרת. 

קשה להחליט מהו המודל של הניהול הנכון. נראה כי שני השחקנים ממלאים תפקידים שמתאימים לאופיים וגם לחזותם החיצונית. פז'ה נראה כמו מאפיונר מזרח אירופי ממולח שעורף ראשים בהינף יד. סולשיאר, בעל הבייבי-פייס, נראה כמו קיבוצניק טוב-לב המחכה מדי בוקר לחליבת הפרות.

One thought on “מיאטוביץ' וסולשיאר

  1. Spartan

    סולשיאר הגדול סולשיאר הענק
    אני חושש שלא ניתן להשוות כלל בין הפרסונות, בטח ובטח שזקנתו של האחד מפארת את צעירותו (סולשיאר) וזקנתו של האחר מבזה (מיאטוביץ').

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.